Sukienne sztylpy do pantalonów

Wszystko co dotyczy rekonstrukcji sylwetek austro - węgierskich żołnierzy z okresu I Wojny Światowej – porady, opinie, pomysły etc. oraz wszelkie sprawy nie pasujące do pozostałych działów

Re: Sukienne sztylpy do pantalonów

Postprzez CK Dezerter » Wt paź 22, 2013 15:42

Wydaje mi się że różnica w kolorze munduru i sztylp była raczej naturalna. Nie było raczej możliwosci aby żołnierz otrzymał sztylpy na zime uszyte z tej samej partii materiału z której uszyty był jego mundur.

Zwróć uwage na różnice w kolorach skórzanych elementów wyposarzenia! Boki tornistra amunicyjnego są prawie czarne a trok łączący go z szelkami jest prawie biały. Pokrowiec na łopatke oraz troki do płaszcza też wyglądają na takie prosto "z fabryki".

Druga rzecz...to czy na nogawce spodni jest wypustka czy to tylko tak mocno odcinający sie szew?
CK Dezerter
Hauptmann
 
Posty: 513
Dołączył(a): N gru 23, 2012 20:11

Postprzez » Wt paź 22, 2013 15:42

 

Re: Sukienne sztylpy do pantalonów

Postprzez Wojtek » Wt paź 22, 2013 20:52

W/g mnie to szew, nie widzę tam wypustki. Sławku, jak możesz to podeślij mi to zdjęcie w dobrej rozdzielczości, warto sobie je zachować :wink:
Śmierć żołnierska jest święta, i wszelki nakaz nienawiści maże,
Czy bratem był, czy też wrogiem, niech nikt nie pamięta,
Jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze.

Dušan Jurkovič
Avatar użytkownika
Wojtek
 
Posty: 903
Dołączył(a): N gru 23, 2012 10:11
Lokalizacja: Twierdza Kraków

Re: Sukienne sztylpy do pantalonów

Postprzez slavio74 » Śr paź 23, 2013 14:24

Za wąskie jak na wypustkę. Zwróć proszę uwagę że na zdjęciach z epoki przedstawiających żołnierzy z wypustkami w spodniach, bardzo dobrze są one widoczne i wyraźnie się "odcinają". To jest szew.

Ale wojak jak spod igły :D
Bella qerant alii, tu felix Austria nube.
slavio74
Oberleutnant
 
Posty: 439
Dołączył(a): Śr lip 10, 2013 15:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Sukienne sztylpy do pantalonów

Postprzez Deutschmeister » Cz paź 24, 2013 08:22

CK Dezerter napisał(a): czy na nogawce spodni jest wypustka czy to tylko tak mocno odcinający sie szew?

Sądząc po kołnierzu to mundur letni, lniany, czyli "z ustawy" nie ma wypustki i len tak się zachowuje zszyty "płat do płatu" że powstaje cień robiący istotnie wrażenie wypustki. Tak zgaduję.

Poza tym - c.k.wypustka, to faktycznie lamówka - 4 mm. Typowa wypustka c.k.kurtki ulańskiej, munduru pruskiego itp. to ok. 1 mm.
„Skoro żołnierze pożerają swoim oficerom pasztety, to Austria wojny wygrać nie może.”
Deutschmeister
Leutnant
 
Posty: 256
Dołączył(a): Cz sie 01, 2013 10:31

Re: Sukienne sztylpy do pantalonów

Postprzez Wojtek » Cz paź 24, 2013 09:34

Deutschmeister napisał(a):
CK Dezerter napisał(a): czy na nogawce spodni jest wypustka czy to tylko tak mocno odcinający sie szew?

Sądząc po kołnierzu to mundur letni, lniany, czyli "z ustawy" nie ma wypustki i len tak się zachowuje zszyty "płat do płatu" że powstaje cień robiący istotnie wrażenie wypustki. Tak zgaduję.


Nie mogę się zgodzić, w/g mnie jest to mundur zwyczajny, sukienny. Kołnierz to zwykła stójka schowana pod "nakołnierzykiem". Wyraźnie widoczne są patki w barwach pułku.
Śmierć żołnierska jest święta, i wszelki nakaz nienawiści maże,
Czy bratem był, czy też wrogiem, niech nikt nie pamięta,
Jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze.

Dušan Jurkovič
Avatar użytkownika
Wojtek
 
Posty: 903
Dołączył(a): N gru 23, 2012 10:11
Lokalizacja: Twierdza Kraków

Re: Sukienne sztylpy do pantalonów

Postprzez Deutschmeister » Pt paź 25, 2013 10:48

Wojtek napisał(a): Nie mogę się zgodzić, w/g mnie jest to mundur zwyczajny, sukienny. Kołnierz to zwykła stójka schowana pod "nakołnierzykiem". Wyraźnie widoczne są patki w barwach pułku.

Masz rację! Tak się ucieszyłem, z rozwiązania zagadki skąd się wzięły wykładane kołnierze na zdjęciach z 1914 roku, że wszędzie je teraz widzę. :D
Nie zmienia to faktu, że wypustki/lamówki na nich nie ma, bo i być nie powinno.
„Skoro żołnierze pożerają swoim oficerom pasztety, to Austria wojny wygrać nie może.”
Deutschmeister
Leutnant
 
Posty: 256
Dołączył(a): Cz sie 01, 2013 10:31

Re: Sukienne sztylpy do pantalonów

Postprzez Wojtek » Cz lis 21, 2013 22:44

Panie i Panowie jeszcze ciepłe fotki od Textilera:

1a.jpg


1c.jpg


1d.jpg


Więcej zdjęć na ich stronie.

W/g mnie sztylpy prezentują się całkiem nie źle! Oczywiście po założeniu, związaniu i lekkim "przytyraniu" będą wyglądały jeszcze lepiej :)
I żeby nie było, że to przeszycie na śródstopiu to farmazon to zobaczcie zdjęcie z epoki:

3.JPG


Widać wyraźnie przeszycie! Mam nadzieję, żebędą pasowały ... :?

Jak Wasze wrażenia? :ugeek:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Śmierć żołnierska jest święta, i wszelki nakaz nienawiści maże,
Czy bratem był, czy też wrogiem, niech nikt nie pamięta,
Jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze.

Dušan Jurkovič
Avatar użytkownika
Wojtek
 
Posty: 903
Dołączył(a): N gru 23, 2012 10:11
Lokalizacja: Twierdza Kraków

Re: Sukienne sztylpy do pantalonów

Postprzez CK Dezerter » Pt lis 22, 2013 13:28

Pod wrazeniem bede jak wrzucisz zdjecia sztylp na swoich nogach, ubabranych w galicyjskim blocie :mrgreen:

Widze ze Textiler nie boi sie podejmowac nowych tematow. Co jeszcze moglibysmy u nich sobie zarzyczyc? Macie jakies pomysly?

Edit:

Żeby nie zaczynać nowego post'a w Adjustierungsvorschrift jest tabelka gdzie wyraźnie widać że kamasze robiono w aż SIEDMIU rozmiarach! Wojtek czekamy na zdjecia twoich kamaszy w akcji!
CK Dezerter
Hauptmann
 
Posty: 513
Dołączył(a): N gru 23, 2012 20:11

Re: Sukienne sztylpy do pantalonów

Postprzez slavio74 » So mar 01, 2014 13:55

Znalezione oczywiście na ... Ebay-u.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube.
slavio74
Oberleutnant
 
Posty: 439
Dołączył(a): Śr lip 10, 2013 15:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Sukienne sztylpy do pantalonów

Postprzez Wojtek » Pn mar 03, 2014 14:39

To zdjęcie jest bardzo ciekawe! Też je zapisałem. Można powiedzieć, że jest to "sylwetka wzorcowa" na jesień zimę 1914 roku :wink:
Śmierć żołnierska jest święta, i wszelki nakaz nienawiści maże,
Czy bratem był, czy też wrogiem, niech nikt nie pamięta,
Jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze.

Dušan Jurkovič
Avatar użytkownika
Wojtek
 
Posty: 903
Dołączył(a): N gru 23, 2012 10:11
Lokalizacja: Twierdza Kraków

Postprzez » Pn mar 03, 2014 14:39

 

Poprzednia strona

Powrót do Rekonstrukcja piechura

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron