Chlebak - Brotsack

Umundurowanie, wyposażenie, uzbrojenie oraz wszystko co związane ze służbą w
Armii Austro - Węgierskiej w początkowym okresie Wielkiej Wojny

Re: Chlebak - Brotsack

Postprzez Wojtek » Pt lip 26, 2013 15:22

Też tak uważam, no i cena całkiem przystępna :wink: Myślę, że na rok 1915 byłby zupełnie w porządku.
Śmierć żołnierska jest święta, i wszelki nakaz nienawiści maże,
Czy bratem był, czy też wrogiem, niech nikt nie pamięta,
Jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze.

Dušan Jurkovič
Avatar użytkownika
Wojtek
 
Posty: 903
Dołączył(a): N gru 23, 2012 10:11
Lokalizacja: Twierdza Kraków

Postprzez » Pt lip 26, 2013 15:22

 

Re: Chlebak - Brotsack

Postprzez Deutschmeister » Cz sie 01, 2013 18:38

CK Dezerter napisał(a):Bede troche zgadywal ale wydaje mi sie ze kolorem chlebaka przestano sie przejmowac juz w listopadzie/grudniu 1914 roku :wink:
Ten chlebak z Allegro wyglada bardzo przyjemnie.

Właśnie o ten wyrób
http://allegro.pl/chlebak-austro-wegry- ... 04430.html
chciałem spytać.
Kolor zdecydowanie bardziej "twarzowy" do Hechtgrau, choć nieregulaminowy. Czy jednak szwy takiej jakości są "entbehrlich"? Miejscami szycie wygląda jak sowieckie, z syberyjskiej fabryki, na mrozie, w pierwszym roku wojny "ojczyźnianej". Ja rozumiem, że chlebak żołnierza, to nie krawiectwo salonowe, ale szwy, w Galicji, 98 lat temu na pewno umiano wykonać.

Chcialem jednak spytać o chlebak oferowany przez Nestoff'a - czy po skróceniu paska ze sprzączką będzie w porządku? Kolor, nity, są richtig? Czy ta szersza klapa dyskwalifikuje wyrób? Czytałem wcześniejsze posty na ten temat, te sprzed pewnego czasu, ale proszę o aktualną opinię na ten temat.
„Skoro żołnierze pożerają swoim oficerom pasztety, to Austria wojny wygrać nie może.”
Deutschmeister
Leutnant
 
Posty: 256
Dołączył(a): Cz sie 01, 2013 10:31

Re: Chlebak - Brotsack

Postprzez slavio74 » Cz sie 01, 2013 19:01

Deutschmeister napisał(a):
CK Dezerter napisał(a):Bede troche zgadywal ale wydaje mi sie ze kolorem chlebaka przestano sie przejmowac juz w listopadzie/grudniu 1914 roku :wink:
Ten chlebak z Allegro wyglada bardzo przyjemnie.

Właśnie o ten wyrób
http://allegro.pl/chlebak-austro-wegry- ... 04430.html
chciałem spytać.
Kolor zdecydowanie bardziej "twarzowy" do Hechtgrau, choć nieregulaminowy. Czy jednak szwy takiej jakości są "entbehrlich"? Miejscami szycie wygląda jak sowieckie, z syberyjskiej fabryki, na mrozie, w pierwszym roku wojny "ojczyźnianej". Ja rozumiem, że chlebak żołnierza, to nie krawiectwo salonowe, ale szwy, w Galicji, 98 lat temu na pewno umiano wykonać.

Chcialem jednak spytać o chlebak oferowany przez Nestoff'a - czy po skróceniu paska ze sprzączką będzie w porządku? Kolor, nity, są richtig? Czy ta szersza klapa dyskwalifikuje wyrób? Czytałem wcześniejsze posty na ten temat, te sprzed pewnego czasu, ale proszę o aktualną opinię na ten temat.


Gruss Gott. " Hoch und Deutschmeister" na forum. :)
Odsyłam do działu Poszukuję/oferuję - Mannlicher- replika.
Jak zauważyli koledzy ten chlebak wygląda bardzo przyjemnie.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube.
slavio74
Oberleutnant
 
Posty: 439
Dołączył(a): Śr lip 10, 2013 15:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Chlebak - Brotsack

Postprzez Deutschmeister » Cz sie 01, 2013 19:34

slavio74 napisał(a):Gruss Gott. " Hoch und Deutschmeister" na forum. :)
Odsyłam do działu Poszukuję/oferuję - Mannlicher- replika.
Jak zauważyli koledzy ten chlebak wygląda bardzo przyjemnie.

Grüss Gott! Ten login to tak jednak bez próżnych ambicji :)
Dzięki. Zajrzę do wskazanego działu. W ogóle muszę pomyszkować. Np. mundur Hechtgrau z Nestoff/Schipperfabrik za dnia wygląda niebiesko-ciemnawo, przy sztucznym świetle jak blady "szwajcar", a po ciemku jak "siwy strzelca strój". Rozumiem, że szczupak (Hecht) mieni się barwami szarości, ale bez przesady. Na rekonstrukcjach przygotowanych przez Kolegów nic nie wygląda jak z Nestoff'a. Mam jeszcze dwa dni na zwrot :-)
„Skoro żołnierze pożerają swoim oficerom pasztety, to Austria wojny wygrać nie może.”
Deutschmeister
Leutnant
 
Posty: 256
Dołączył(a): Cz sie 01, 2013 10:31

Re: Chlebak - Brotsack

Postprzez slavio74 » Cz sie 01, 2013 20:14

Bo to jest Jarda i Textiller. Miałem i ja kupowac Nestoffa ale dałem sobie spokój po wskazówkach od Wojtka i Dezertera. Mundur z Nestoffa trzeba przerabiać. Warto jeszcze łożyć pieniądze na przeróbki? :wink:
Bella qerant alii, tu felix Austria nube.
slavio74
Oberleutnant
 
Posty: 439
Dołączył(a): Śr lip 10, 2013 15:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Chlebak - Brotsack

Postprzez Deutschmeister » Pt sie 02, 2013 07:48

slavio74 napisał(a):Bo to jest Jarda i Textiller. Miałem i ja kupowac Nestoffa ale dałem sobie spokój po wskazówkach od Wojtka i Dezertera. Mundur z Nestoffa trzeba przerabiać. Warto jeszcze łożyć pieniądze na przeróbki? :wink:

Dzięki. Nie warto. Odesłałem całość przed godzinką. Dzięki za skierowanie na "manlichera" bo bym się tak szybko nie doczytał oceny Nestof'a.
Ad meritum - spytałem na wszelki wypadek producenta z Rzeszowa, czy jest w stanie poprawić szwy i czy może wykonać wersję z przesuwką zamiast bolca z dziurkami. Taką jak http://www.rainerregiment.at/joomla/ima ... lossen.JPG
„Skoro żołnierze pożerają swoim oficerom pasztety, to Austria wojny wygrać nie może.”
Deutschmeister
Leutnant
 
Posty: 256
Dołączył(a): Cz sie 01, 2013 10:31

Re: Chlebak - Brotsack

Postprzez CK Dezerter » Pt sie 02, 2013 12:53

Chlebaki z przesowka zamiast klamry z bolcem to chyba pozno wojenny model. Model ten musial byc praktyczniejszy gdyz po wojnie austryjacy jak i czesi w ten wlasnie sposob rozwiazali problem regulacji dlugosci pasa nosnego.
CK Dezerter
Hauptmann
 
Posty: 513
Dołączył(a): N gru 23, 2012 20:11

Re: Chlebak - Brotsack

Postprzez Wojtek » Pt sie 02, 2013 14:46

Deutschmeister napisał(a):Kolor zdecydowanie bardziej "twarzowy" do Hechtgrau, choć nieregulaminowy. Czy jednak szwy takiej jakości są "entbehrlich"? Miejscami szycie wygląda jak sowieckie, z syberyjskiej fabryki, na mrozie, w pierwszym roku wojny "ojczyźnianej". Ja rozumiem, że chlebak żołnierza, to nie krawiectwo salonowe, ale szwy, w Galicji, 98 lat temu na pewno umiano wykonać.


Dobre spostrzeżenie, nie zwróciłem wcześniej uwagi na szwy. Rzeczywiście, nie wyglądają najlepiej ... Ale gdybym miał wybierać to wolałbym ten chlebak z aukcji niż od Nestofa ... Ale to moja opinia.
Śmierć żołnierska jest święta, i wszelki nakaz nienawiści maże,
Czy bratem był, czy też wrogiem, niech nikt nie pamięta,
Jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze.

Dušan Jurkovič
Avatar użytkownika
Wojtek
 
Posty: 903
Dołączył(a): N gru 23, 2012 10:11
Lokalizacja: Twierdza Kraków

Re: Chlebak - Brotsack

Postprzez Deutschmeister » Pt sie 02, 2013 19:44

Wojtek napisał(a): Dobre spostrzeżenie, nie zwróciłem wcześniej uwagi na szwy. Rzeczywiście, nie wyglądają najlepiej ... Ale gdybym miał wybierać to wolałbym ten chlebak z aukcji niż od Nestofa ... Ale to moja opinia.

Zupełnie się zgadzam. Chlebak Nestof'a zwróciłem razem z mundurem, a producenta z Rzeszowa spytałem, czy zdoła poprawić szwy.
Ostatnio edytowano Pt sie 02, 2013 19:48 przez Deutschmeister, łącznie edytowano 1 raz
„Skoro żołnierze pożerają swoim oficerom pasztety, to Austria wojny wygrać nie może.”
Deutschmeister
Leutnant
 
Posty: 256
Dołączył(a): Cz sie 01, 2013 10:31

Re: Chlebak - Brotsack

Postprzez Wojtek » Pn sie 12, 2013 09:16

Kolejne zdjęcie przedstawiające regulaminową zawartość chlebaka, tutaj widać wyraźnie sposób układania. Rysunek pochodzi z Taktisches Handbuch z 1909 roku, strona 351:

T1.JPG


Po lewej, kieszeń - przegroda zewnętrzna (przybory do fajki i tabaka, fajka, przybornik do czyszczenia broni, sztućce w pokrowcu) po prawej kieszeń wewnętrzna (chleb i manierka).
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Śmierć żołnierska jest święta, i wszelki nakaz nienawiści maże,
Czy bratem był, czy też wrogiem, niech nikt nie pamięta,
Jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze.

Dušan Jurkovič
Avatar użytkownika
Wojtek
 
Posty: 903
Dołączył(a): N gru 23, 2012 10:11
Lokalizacja: Twierdza Kraków

Postprzez » Pn sie 12, 2013 09:16

 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Barwa i broń piechura w latach 1914 - 1916

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron