„Odczarowanie munduru" - Gorlice 2015

Rekonstrukcje, spotkania i inne wydarzenia, o których warto wiedzieć oraz fotorelacje z imprez

„Odczarowanie munduru" - Gorlice 2015

Postprzez CK Dezerter » Pt cze 26, 2015 15:49

W Gorlicach na poczatku Maja, 2015 odbyla sie konferencja naukowa na ktorej mial byc wygloszony taki oto referat:

"dr Christoph Hatschek [Austria] - „Odczarowanie” munduru – oddziaływanie doświadczenia wojennego na na umundurowanie c.k. armii w 1915 r. "

Czy ktos moze byl na tej konferencji i slyszal ten referat i chcial by sie z nami podzielic swoimi wrazeniami? Moze ktos ma jakies informacje czy w przyszlosci ukaza sie jakies materialy pokonferencyjne z tym artykulem? Mysle ze dla nas rekonstruktorow taki artykul to niezla gratka, zwlaszcza ze zostal przygotowany przez Austryjaka :wink:
CK Dezerter
Hauptmann
 
Posty: 513
Dołączył(a): N gru 23, 2012 20:11

Postprzez » Pt cze 26, 2015 15:49

 

Re: „Odczarowanie munduru" - Gorlice 2015

Postprzez Wojtek » Pt cze 26, 2015 16:06

Z tego co wiem to Jurek był na tej konferencji. Może słyszał i ten referat? Jurku, jeżeli będziesz miał chwilkę, podziel się proszę z nami Twoimi wrażeniami na ten temat. Mam nadzieję, że materiały (nie tylko ten jeden referat) ukażą się wkrótce drukiem, bardzo żałowałem, że nie mogłem być na konferencji ... :(
Śmierć żołnierska jest święta, i wszelki nakaz nienawiści maże,
Czy bratem był, czy też wrogiem, niech nikt nie pamięta,
Jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze.

Dušan Jurkovič
Avatar użytkownika
Wojtek
 
Posty: 903
Dołączył(a): N gru 23, 2012 10:11
Lokalizacja: Twierdza Kraków

Re: „Odczarowanie munduru" - Gorlice 2015

Postprzez Deutschmeister » Pn lip 06, 2015 13:44

Wojtek napisał(a):Z tego co wiem to Jurek był na tej konferencji. Może słyszał i ten referat?

Byłem. Słyszałem. Nie umiem dużo powiedzieć.

Referat niemiecki o dywizji bawarskiej był metodyczny, konkretny, wymierny, jasny. Prelekcja dr Hatschka, była raczej gawędą i zawierała nieco chaotycznie i autoironicznie (wobec pruskiego kolegi) podanych szczegółów. Dr Hatschek to jednak historyk pracujący w instytucji mającej na papierze firmowym za motto działania "miejsce wojen jest w muzeum" a referent pruski to wyższy oficer Bundeswehry, głównej siły uderzeniowej w Europie.

Gawęda - wobec pustyni w tym temacie - ciekawa, skoncentrowała się na żartach z powolności zmian mundurowych od czasów białej kurtki i czarnych spodni po wprowadzenie wz.16. Trochę mi było smutno, że Austriak wyśmiewa C.K.Monarchię, jak nie przymierzając zakompleksiony Polskojęzyczniak podlizujący się zagraniczniakom szydzi z Polski. Kilka perełek użytecznych rekonstrukcyjnie zanotowałem (są w jednym z 422 kartonów przeprowadzkowych). Jak nie ukażą się materiały z konferencji, to myślę, że do października (przepraszam, notatki są pod Warszawą, a ja kilka km od uherskiej granicy) odgrzebię ten kwitek i zrobię z tego jakieś dossier na forum. Przepraszam, że teraz bardziej nie mogłem pomóc, ale mam ostatnio strasznie dużo na głowie.

A'propos dr Hatschek, to ten uprzejmy Pan, który pomógł nam swego czasu swoim mailem zakończyć spór nt. koloru zelty.
„Skoro żołnierze pożerają swoim oficerom pasztety, to Austria wojny wygrać nie może.”
Deutschmeister
Leutnant
 
Posty: 256
Dołączył(a): Cz sie 01, 2013 10:31

Re: „Odczarowanie munduru" - Gorlice 2015

Postprzez Wojtek » Śr lip 08, 2015 12:53

Deutschmeister napisał(a):
Wojtek napisał(a):

[...] Gawęda [...] skoncentrowała się na żartach z powolności zmian mundurowych od czasów białej kurtki i czarnych spodni po wprowadzenie wz.16. Trochę mi było smutno, że Austriak wyśmiewa C.K.Monarchię, jak nie przymierzając zakompleksiony Polskojęzyczniak podlizujący się zagraniczniakom szydzi z Polski. [...]



Hmmm i to już mi się jakoś mniej podoba ... :roll:
Śmierć żołnierska jest święta, i wszelki nakaz nienawiści maże,
Czy bratem był, czy też wrogiem, niech nikt nie pamięta,
Jednaką cześć i miłość winniśmy im w darze.

Dušan Jurkovič
Avatar użytkownika
Wojtek
 
Posty: 903
Dołączył(a): N gru 23, 2012 10:11
Lokalizacja: Twierdza Kraków

Re: „Odczarowanie munduru" - Gorlice 2015

Postprzez CK Dezerter » Cz lip 09, 2015 13:35

Mam taką cichą nadzieje że wersja drukowana referatu Herr Hatschka będzie miała naukowy charakter a nie anegnotyczny. Pożyjemy zobaczymy.
CK Dezerter
Hauptmann
 
Posty: 513
Dołączył(a): N gru 23, 2012 20:11

Re: „Odczarowanie munduru" - Gorlice 2015

Postprzez slavio74 » N lip 12, 2015 12:02

Niekoniecznie może wyśmiewanie i szydzenie z C.K. Monarchii. Należy pamiętać że dr Christoph Hatschek jest Austriakiem, a Austriacy bywają o wiele bardziej surowi od nas w ocenie przedostatniego z panujących Habsburgów jak i jego rządów.
A za tem i aspektu wojskowego. Warto i to wziąć pod uwagę.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube.
slavio74
Oberleutnant
 
Posty: 439
Dołączył(a): Śr lip 10, 2013 15:57
Lokalizacja: Lublin

Re: „Odczarowanie munduru" - Gorlice 2015

Postprzez Deutschmeister » Wt lip 14, 2015 20:58

slavio74 napisał(a): Należy pamiętać że dr Christoph Hatschek jest Austriakiem, a Austriacy bywają o wiele bardziej surowi od nas w ocenie

I to by było strawne, gdyby to był prawidłowo zestrukturyzowany referat z systematycznym wykładem materii i rzeczową krytyką, a takie chichu-śmichu sprawiało wrażenie wzorowanego na Haszku. Ciekawe było. Podane, w zamiarze prelegenta, atrakcyjnie. I pewnie dlatego dużo straciło.
„Skoro żołnierze pożerają swoim oficerom pasztety, to Austria wojny wygrać nie może.”
Deutschmeister
Leutnant
 
Posty: 256
Dołączył(a): Cz sie 01, 2013 10:31

Re: „Odczarowanie munduru" - Gorlice 2015

Postprzez slavio74 » Śr lip 15, 2015 08:08

Duch Haszka jak i Lenin wiecznie żywy :(
Bella qerant alii, tu felix Austria nube.
slavio74
Oberleutnant
 
Posty: 439
Dołączył(a): Śr lip 10, 2013 15:57
Lokalizacja: Lublin

Postprzez » Śr lip 15, 2015 08:08

 


Powrót do Imprezy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron